Ekonomi

Kılıçdaroğlu: İstanbul’un nüfusu 5 yılda 2,5 milyon azalacak

Cumhurbaşkanlığı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, Mersin’de vatandaşlara seslendi. Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satırbaşları şöyle:

– Mersin, değişime hazır mısın? Hep birlikte otoriter bir yönetim gönderip demokrasi getireceğiz. Hıdrellez bugün aynı zamanda baharın gelişini de müjdeliyor. Ben de sana bahar sözü verdim. Hep birlikte baharı getireceğiz. Evet, ülkemize demokrasi getirdiğimizi haykıracağız.

– Depremzedeleri en çok kucaklayan il. 350 bin depremzedeyi kucakladınız. Sadece bana değil, tüm Türkiye’ye ve dünyaya dayanışma beyannamesi verdiniz. Tüm depremzedelere söz verdim. Evlerini işyerleri yapacağım. Ben de onların meskenlerini, dükkanlarını 5 kuruş almadan yapacağım. Anayasa, idarenin kusuru olan bu zararın idare tarafından tazmin edileceğini söylüyor. 20 yıl borç olmayacak. Aslında anayasa böyle diyor.

– Emeklilere; Kurban Bayramı’nda 15 bin lira ikramiye vereceğiz. Kemal Bey 27.5 yıl devlette çalıştı. Bütçe nasıl yapılır, para nereye harcanır, ömrüm bunlarla geçti.

– Böyle saraylarda gözüm yok. Senin gibi yaşamaya alıştım. Saraylar bize göre değil. Cumhurbaşkanı seçildiğimde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Çankaya’sına gideceğim.”

– Her aile asgari gelir güvencesine sahip olmalıdır. Bir aile fakirse, 85 milyon fakirdir. Herkesin memnun olduğu Türkiye güzel bir Türkiye’dir. Hiçbir ailenin geliri taban fiyatın altında olmayacak. Beslenme çantasını da bitireceğiz. Çocuklar karınları tok evlerine dönecekler.

– Köylerde ziraat mühendisleri, ziraat teknikerleri ve veteriner hekimler bulunacaktır. Bu kişiler üreticilerin emrinde olacaktır.

850 bin yeni istihdam alanı oluşturacağız

– Mersin’i bu bölgenin en güçlü şehirlerinden biri yapacağız. Demiryolları ile çevre illere bağlayacağız. Tüm lojistik maliyetleri karşılayacağız. Burada 850 bin yeni istihdam alanı oluşturacağız.

-İstanbul’un nüfusu 5 yılda 2,5 milyon azalacak. Bu bölge ile özel bir yasa çıkarılacak. Akdeniz havzası, Türkiye’nin ürettiği en güçlü merkez haline gelecek. Ayrıca bir maden ve bir metal rafinerisi de olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu