Haber

Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın gizli belgeler davası için duruşma tarihi belirlendi

ABD’de gizli belgeleri saklamakla suçlanan eski ABD Başkanı Donald Trump’ın yargılanmasına 20 Mayıs 2024’te başlanacak.

ABD’de 2024 başkanlık seçimlerinde adaylığını açıklayan eski Başkan Donald Trump’ın “gizli belgeler” davasının duruşma tarihi belli oldu. ABD Bölge Yargıcı Aileen Cannon, Trump’ın dahili belgeler davasıyla ilgili duruşmanın 20 Mayıs 2024’te başlaması talimatını verdi. Cannon, Trump’ın avukatlarının duruşma tarihi belirlememe taleplerini de reddetti.

Trump’ın avukatları, duruşma için net bir tarih verilmesinin ABD’de 2024’te yapılacak seçimler için hukuki sorun yaratacağını vurgulayarak, yargılama sürecinin seçimlerden sonra yapılmasını talep etti. Eski Başkan Trump Salı günü yeni bir soruşturma hedeflediğini duyurdu. Trump, devam eden “gizli belgeler” ve “6 Ocak Kongre baskını” soruşturmalarında görevlendirilen Özel Danışman Jack Smith’ten, 2020 başkanlık seçim sonuçlarına ilişkin federal soruşturmayı ve 6 Ocak Kongre baskını ile ilgili federal soruşturmayı yürüten Büyük Jüri’nin hedefi olduğuna dair bir mektup aldığını söyledi.

gizli belge davası

FBI tarafından 8 Ağustos 2022’de Trump’ın malikanesinde yapılan aramada devlete ait 100’e yakın gizli belge bulundu ve olayla ilgili soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında hazırlanan iddianamede Trump’a 37 ciddi suçlama yöneltildi. Trump, 13 Haziran’da Miami’de mahkemeye çıktı ve kendisine yöneltilen 37 suçlamanın hepsini reddetti. Yargıç, Trump’ın tutuksuz yargılanmasını emretti. 4 Nisan’da Trump, 2016 Başkanlık seçimleri sırasında yetişkin sinema oyuncusu Stormy Daniels’a “sallamak” için ödeme yaptığı suçlamasıyla aleyhine açılan dava kapsamında New York’ta mahkemeye çıktı. Trump, duruşmada kendisine yöneltilen suçlamaları dinledikten sonra 34 suçlamanın hepsini reddetti.

Öte yandan Trump, tarihte hem federal hem de eyalet mahkemelerinde suçlanan ilk ABD lideri olarak kayıtlara geçti. – WASHINGTON

ilichaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu