Ekonomi

Denizde avlanma yasağına son 6 gün

Balık sezonunun bitmesine 6 gün kaldı. Kocaeli’nde balıkçılar, yasağın başlamasının ardından tezgahlarda yeniden balık satışının yapılacağını söyledi.

1 Eylül’de başlayan av sezonu 15 Nisan’da sona erecek. Bu tarihten itibaren Marmara ve Karadeniz’de profesyonel teknelerle balık avlanamayacak. Trol ve gırgır ağları ile avlanma sona ererken küçük tekneler için herhangi bir kısıtlama yoktur. Kocaeli Balıkhan’da balıkçılar, av sezonu bitse bile balık olacağını belirterek müşterilerini bekliyor. Balık bolluğuna göre fiyatların 15 Nisan’dan sonra değişmesi bekleniyor.

“Av sezonu bitmesine rağmen hala açığız müşterilerimizi bekliyoruz”

Balıkçı Ahmet İslamoğlu, av sezonunun bitmesinin kendilerini etkilemeyeceğini ve balık satışlarının devam edeceğini belirterek, “15 Nisan’da av sezonu bitiyor ama insanlar çok balık olmayacağını düşünüyor. Trollerin avlanması yasak. ve gırgır.Küçük tekneler serbest.Küçük tekneler küçük ağ atabilir onlarda ızdırap olmaz.Hamsi,istavvuf,mezgit,kefal yine gelir ama çok bolluk olmaz.Sonra üstüne konur. 10 TL – 20 TL.Örneğin şu anda çıplak istavrit kilosu 40 TL, adi istavrit 80 TL, hamsi 100-120 TL, mezgit ‘Biz de sattık.Balık bitince satmak zorunda kalıyoruz’ .Yani insanlara şunu söylemek istiyorum ki 15 Nisan’da av sezonu bitiyor olsa da küçük tekneler serbest.Tekrar açığız, yine müşterilerimizi bekliyoruz.Burada bir sıkıntı yok” dedi. – KOCAELİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu